Światowi wydawcy gier

CD-Project

Polski producent gier komputerowych, powstały w 2002 roku jako spółka zależna od CD Projekt (pierwszej spółki o tej nazwie, obecnie cdp.pl). Studio należało do holdingu CD Projekt Investment, połączonego później ze spółką Optimus. Siedziba firmy znajdowała się w Warszawie. W ramach późniejszych licznych przekształceń spółki-matki, CD Projekt RED stało się oddziałem prawnie będącym częścią spółki CD Projekt SA (do listopada 2012 CD Projekt RED SA).

Od września 2003 zespół odpowiedzialny za tworzenie gier rozpoczął prace nad pierwszym projektem - grą fabularną Wiedźmin. Po premierze w 2007 roku stała się ona najczęściej kupowaną grą w Polsce. W lutym 2008 CD Projekt kupił większość akcji producenta gier Metropolis Software i ogłosił, że następna gra tejże firmy zostanie stworzona we współpracy z CD Projekt RED i będzie nosić tytuł They. Jednak prace nad grą They zostały wstrzymane, ponieważ firma skoncentrowała się na tworzeniu kontynuacji Wiedźmina - Wiedźmin 2: Zabójcy królów, którego premiera miała miejsce 17 maja 2011. Najnowszą produkcją firmy jest trzecia i ostatnia część przygód wiedźmina Geralta - Wiedźmin 3: Dziki Gon. Gra została wydana 19 maja 2015 roku.

Activision Blizzard

Holding Activision Blizzard to jeden z największych producentów i wydawców gier na świecie. Powstał z połączenia firm Activision i Vivendi Games, do którego doszło w 2008 roku. Do Activision Blizzard należy kilkanaście studiów deweloperskich, w których tworzone są gry z takich serii, jak Call of Duty, Spider-Man, Warcraft, StarCraft i Diablo.

Holding Activision Blizzard powstał w wyniku połączenia firm Activision i Vivendi Games, która była także właścicielem studia Blizzard Entertainment. Umowa, która powołała Activision Blizzard do życia została sfinalizowana 9 lipca 2008 roku. Istotny jest fakt, że zarówno Activision, jak i Blizzard Entertainment wciąż pozostają wydawcami, z tą jednak różnicą, że ich właścicielem jest Activision Blizzard. Activision Blizzard jako takie nie wydaje gier. 25 lipca 2013 roku, Activision Blizzard stało się całkowicie niezależne poprzez wykupienie większościowego pakietu akcji od ówczesnego właściciela, firmy Vivendi Games. W sierpniu 2014 roku, po 6 latach od zamknięci,a reaktywowana zostało studio Sierra Entertainment, odpowiedzialne za takie serie, jak King's Quest czy SWAT.

Ubisoft

Koncern Ubisoft jest jednym z największych na świecie producentów, wydawców i dystrybutorów gier wideo. Francuska firma posiada swoje oddziały na całym świecie, w tym także w Polsce. Dzięki niej miłośnicy elektronicznej rozrywki mogą cieszyć takimi seriami jak Rayman, Far Cry, Assassin's Creed czy Just Dance.

Ubisoft został założony w 1986 roku przez pięciu braci Guillemot. Firma dość szybko zawarła umowy biznesowe z istniejącymi na rynku wydawcami (Electronic Arts, Sierra On-Line i MicroProse) na mocy której dystrybuowała ich gry na terenie Francji. Po kilku latach działalności funkcjonowała już na rynkach Wielkiej Brytanii, Niemiec i Stanów Zjednoczonych. Na początku lat dziewięćdziesiątych koncern rozpoczął wewnętrzny program tworzenia własnych gier, co finalnie doprowadziło do otwarcia studia w Monteralu w 1994 roku (obecnie jest to jeden z największych deweloperów, zatrudniający ponad 2 tys. osób). Kolejne lata oznaczały dalszy rozwój korporacji, której siedziby można było znaleźć już m.in. w Mediolanie (Włochy) czy też w Szanghaju (Chiny). W 2001 roku Ubisoftowi udało się pozyskać dział firmy The Learning Company odpowiedzialny za rozrywkę, co poskutkowało nabyciem praw do takich marek, jak Myst i Prince of Persia. W 2006 roku wykupiono od Atari prawa do Drivera. Kolejne lata działalności, to kolejne zakupy. Francuzom udało się pozyskać m.in. studio Massive Entertainment (obecnie Ubisoft Massive), a w 2013 roku nabyto prawa wydawnicze do gry South Park: The Stick of Truth. Obecnie Ubisoft posiada około 30 wewnętrznych studiów tworzących gry na większość platform sprzętowych - od konsol stacjonarnych, przez handheldy i komputery osobiste, po urządzenia mobilne.

Rockstar Games

Korporacja Rockstar Games jest własnością koncernu Take-Two Interactive i zrzesza studia deweloperskie: Rockstar North, Rockstar San Diego, Rockstar Toronto, Rockstar Leeds i Rockstar Lincoln, Rockstar Japan, Rockstar New England i Rockstar London. Firma założona została w 1998 roku przez Sama Housera, Terry'ego Donovana, Dana Housera, Jamiego Kinga i Gary'ego Foremana. Portfolio producenckie Rockstar Games obejmuje takie serie gier, jak Grand Theft Auto, Midnight Club, Manhunt, Max Payne i Red Dead Redemption.

Firma Rockstar Games została założona w 1998 roku przez Sama Housera, Dana Housera, Terry'ego Donovana, Jamiego Kinga i Gary'ego Foremana. Jej najbardziej rozpoznawalną i najlepiej sprzedającą się serią gier od początku było kontrowersyjne Grand Theft Auto, którego pięć odsłon znalazło się na półkach sklepowych w łącznym nakładzie ponad 157 milionów egzemplarzy. Rockstar Games stworzyło także hitowe Max Payne wraz z dwoma kontynuacjami, a także obie części Manhunt, które do dziś uważane są za jedne z najbardziej brutalnych gier w historii branży. Od debiutu pierwszej części Grand Theft Auto produkcje Rockstar Games były przedmiotem większych lub mniejszych kontrowersji ze względu na występującą w nich przemoc czy inne zachowania o charakterze przestępczym. Bywały one zakazywane w niektórych krajach, a nawet podawane jako rzekomy powód lub inspiracja do popełniania przestępstw, w tym morderstw, najczęściej przez młodocianych. W szczytowym momencie na Rockstar Games składało się aż 10 osobnych studiów rozmieszczonych po całym świecie. Rockstar Vancouver zostało połączone z Rockstar Toronto w 2012 roku, natomiast Rockstar Vienna zamknięto w 2006 roku.